چرا باید از اسپری اکسیژن دهنده استفاده کنید؟

 

 

بیماری افسردگی تنفسی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
۳۲۹ بازدیدداروخانه آنلاین
بیماری افسردگی تنفسی چیست و چگونه درمان می‌شود؟
اکسیژن یکی از مهم‌ترین موادی است که بدن برای ادامه حیات بدان نیاز دارد. به طور کلی اگر به مدت سه دقیقه اکسیژن به بدن نرسد کارکرد ارگانهای بدن مختل می‌شود و در مواردی مرگ را در پی دارد.

به همین دلیل به جرات می‌توان گفت بیماریهای تنفسی یکی از سخت‌ترین بیماریهایی هستند که برای افراد رخ می‌دهند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بیماری افسردگی تنفسی بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این بیماری خواهید داشت و بهتر می‌توانید از سلامت خود محافظت کنید.

افسردگی تنفسی چیست؟

افسردگی تنفسی چیست؟
نام علمی این بیماری هیپوونتیلیشن است. این بیماری نوعی اختلال است که در اثر آن نفس کند می‌شود در این بیماری ریه‌ها نمی‌توانند به خوبی عمل دم و بازدم را انجام دهند و در نتیجه دی اکسید کربن در بدن انباشته می‌شود.

به طور کلی یک فرد عادی در یک دقیقه ۱۲ تا ۲۰ بار عمل دم و بازدم را انجام می‌دهد. اما در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، عمل دم و بازدم در یک دقیقه تنها ۸ تا ۱۰ بار صورت می‌گیرد.

در صورت انباشته شدن دی اکسید کربن درون بدن مشکلات حاد و شدیدی برای بدن به وجود می‌آید و عمکلرد اندام‌های بدن با اختلالات زیادی رو به رو می‌شود.

علائم بیماری افسردگی تنفسی

علائم بیماری افسردگی تنفسی
این بیماری معمولا با علائم خاصی خود را نشان می‌دهد. بهتر است با مشاهده این علائم به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با انجام آزمایشات دقیق سلامتی شما را بررسی کند. علائم این بیماری به شرح زیر هستند:

خستگی بیش از حد و احساس خواب آلودگی
تنگی نفس
افسردگی
کبودی لب و انگشتهای دست و پا ( به دلیل تجمع دی اکسید کربن در بدن)
اختلال خواس
سردرد
در موارد شدید حملات صرع
چرا بیماری افسردگی تنفسی به وجود می‌آید؟
چرا این بیماری به وجود می‌آید؟
بیماری افسردگی تنفسی می‌تواند در اثر ابتلا به بیماریهای عصبی عضلانی رخ دهد. در این گونه بیماریها عملکرد عضلات کند می‌شود و نمی‌توانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

همچنین انواع آسیبهای مغزی ( مانند سکته مغزی و یا آسیب به سر) می‌تواند در توانایی مغز برای کنترل عملکردهای حیاتی اثر بگذراد. از دلایل دیگر بروز این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آسیب دیدن ریه و دفرمه شدن دیوار قفسه سینه
چاقی بیش از حد
آپنه انسدادی خواب
ابتلا به بیماریهای مزمن ریوی
مصرف برخی داروها مانند داروهای بنزودیازپین ها، آرام بخش ها
مصرف الکل
استعمال دخانیات و مواد مخدر
بیماری افسردگی تنفسی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بیماری افسردگی تنفسی چگونه تشخیص داده می‌شود؟
پزشک پس از بررسی وضعیت بیمار، معاینه فیزیکی و مشاهده لیست داروهایی که بیمار مصرف می‌کند آزمایشاتی را برای تشخیص این بیماری تجویز می‌کند. این آزمایشات به شرح زیرند:

عکسبردی از قفسه سینه و بررسی ناهنجاری ریه
تست عملکرد ریه و تست تنفسی برای بررسی قدرت ریه
آزمایش گاز خون شریانی برای بررسی میزان دی اکسید کربن
تست اکسی متری نبض دست برای اندازه گیری سطح اکسیژن
آزمایش خون هماتوکریت و هموگلوبین برای بررسی تعداد گلبولهای قرمز خون و میزان دسترسی اندام های بدن به اکسیژن
بیماری افسردگی تنفسی چگونه درمان می‌شود؟
این بیماری چگونه درمان می‌شود؟
پس از آنکه بیماری فرد تشخیص داده شد، وارد پروسه درمان می‌شود. اگر مصرف برخی داروها سبب به وجود آمدن این بیماری باشد مصرف آن داروها باید قطع شود.

همچنین پزشکان استفاده از اکسیژن درمانی را برای رساندن اکسیژن به اندام‌های بیماری توصیه می‌کنند. اگر بیمار از اضافه وزن رنج می‌برد باید وزن خود را کاهش دهد.

با توجه به اینکه تنفس عملکردی است که بدان نیاز داریم، بیمار باید از دستگاه کمک تنفسی CPAP برای بازنگه داشتن مجرای تنفسی خود استفاده کند.

با توجه به شدت بیماری پزشک ممکن است عمل جراحی را برای رفع مشکل ناهنجاری سینه توصیه کند. برای این بیماری معمولا از داروهای استنشاقی برای بازنگه داشتن مسیر تنفسی بیمار استفاده می شود.

مشکلاتی که در اثر ابتلا به بیماری افسردگی تنفسی به وجود می‌آید!

مشکلاتی که در اثر ابتلا به بیماری افسردگی تنفسی به وجود می‌آید!
با توجه به این موضوع که در این بیماری تنفس بیمار تحت تاثیر قرار می‌گیرد، عملکرد ارگانهای بدن نیز مختل می‌شود. مطالعات نشان داده اند اگر این بیماری درمان نشود، به شدت بر قلب اثر می‌گذارد. تجمع مکرر دی اکسید کربن در بدن سبب فشار خون ریوی می‌شود و به سمت راست قلب آسیب وارد می‌کند. در موارد حاد خطر مرگ وجود دارد.

ریه ارگان بسیار مهمی در بدن است. بنابراین عدم استعمال دخانیات و الکل نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت این ارگان دارد. اگر کار شما به گونه‌ای است که در مناطق آلوده رفت و آمد دارید بهتر است از ماسک استفاده کنید. اینکارها به شما کمک می‌کنند تا ریه سالمی داشته باشید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*